Auto Locking Nylon automatic cable tie machine SWT36200FC For Big Rubber Tubes
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : SWIFT
Model Number : SWT36200FC
Certification : CE, RoHS
Place of Origin : Shenzhen, China
MOQ : 1pcs
Price : Negotiation
Payment Terms : 100% T/T
Supply Ability : 100pcs/month
Delivery Time : 10-12days
Packaging Details : wooden case
Model : SWT36200FC
Cable tie size : 200mm * 3.6mm
Bundle dia. : 20mm - 42mm
Bundle speed : 1.3Second
Power supply : AC220V, 50/60Hz
Bundle tensions : 2kg - 8kg
Contact Now
Auto Locking Nylon Cable Ties SWT36200FC Zip Tie Machine For Big Rubber Tubes
1. Be available to apply into full automation lines.
2. Bundle speed is 1.3S, be suitable for bundle big diameters items.
3. With more than 50 patents.
Advantages of automatic cable tie machines
1. Using reel cable ties, C36200, W3.6 * L200mm.
3. All actions take 1.3S every cable tie, because the cable tie is 200mm and it is too long.
SWT36200FC cable tie tool of base data
Description Automatic cable tie tool
Model SWT36200FC
Cable ties details Cable ties type Reel cable ties
Cable tie model C36200
Cable tie width 3.6mm
Cable tie length 200mm
Tie thickness 1.2mm
Tensile strength 14kg
Quantity/reel 4,000pcs
Max bundling Dia. for wire 42mm
Min bundling Dia. 20mm
Bundling speed 1.3S
Cable tie gun details Power DC48V auto switch
Weight 5kg
Tension forces Adjustable by turn knob
Power supply AC220V, 50/60Hz
Pneumatic pressure 5kg/cm²
Max Power 1KW
Certificates CE, RoHS
Remark:
1. The binding force can be adjusted by turning a knob in the cable tie gun.
3. After run-in period, the fact tension would be stronger than the value.
The binding force
The number 0 1 2 3
The Value 2.0kg 4.0kg 6.0kg 8.0kg
Trading details
1. Payment terms: 100% TT before ship.
2. Delivery date: 10-12days
3. Warranty: 12months
4. Tech support forever.
Packing details
The automatic cable tie machine would be packed in a wooden case.
Item L * W * H/cm Weight/kg
The host machine 52 * 48 * 24cm 31kg
Packing size 62 * 59 * 62cm 45kg
RFQ
1. Do you have videos that other clients used the machines?
Yes, we have. Our clients are from Turkey, Spain and UK so on.
2. Can I buy other reel cable ties from other supplier?
No, C36200 is made by our SWIFT company.
3. If the cable tie machine SWT36200FC has anything wrong, what should I do?
Pls take some videos to us, we could find the problems and help you to solve it.
Product Tags:
42mm Automatic Cable Tie Machine
60Hz Automatic Cable Tie Machine